Niezwykłe miejsca w Sielpi Wielkiej

Po wizycie w przepięknej gminie Choczewo [kliknij-> Blog], gdzie mogliśmy cieszyć się wspaniałymi okolicznościami przyrody, dzisiaj chcemy odkryć przed Wami małą wczasową miejscowość.
Sielpia Wielka jest położona na północnym skraju województwa świętokrzyskiego. Jest to jedno z chętniej wybieranych miejsc na spędzenie wczasów przez mieszkańców Kielc i innych dużych miast w tych okolicach. Do Sielpi przyciąga turystów atmosfera tego miejsca, które daje jednocześnie szansę na cichy odpoczynek oraz na aktywny relaks. Głównym atutem miejscowości jest sztuczny zalew [kliknij-> Mapa] o powierzchni około 60 hektarów, który powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Teraz jest to idealne miejsce na uprawianie wodnych sportów. Na plaży pojawiły się wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz pomosty. W okolicach spotkamy także wielu wędkarzy.

Miejscowość oraz zalew otoczone są gęstymi lasami, gdzie można się wybrać na spacer lub na dłuższą wycieczkę. Okolicę warto zwiedzać także na rowerze. Można wtedy wybrać się i zobaczyć atrakcje w innych miejscowościach rozsianych po okolicy. Najbliżej stąd do dwóch wsi Piekło oraz Niebo. Wiedzie przez nie szlak turystyczny, który zaprowadzi nas na koniec do Końskich. Można się też wybrać na dłuższą wyprawę i zobaczyć np. Jaskinię Raj, Muzeum w Skarżysku Kamiennej, Zamek w Chęcinach albo Zamek Krzyżtopór.

W samej Sielpi Wielkiej dobrze jest się też wybrać do Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Mieści się ono we wnętrzach dawnej fabryki, zbudowanej w latach 1824-1842. W tamtych czasach był to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu. Na terenie muzeum można oglądać wiele zabytkowych obiektów, które niegdyś służyły w tej i innych fabrykach. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim koło wodne o średnicy 8,5 metra. Jest to największy obiekt tego typu w Europie. W muzeum można podziwiać także liczne maszyny parowe i ich elementy, które mają już ponad 150 lat oraz m.in. drewnianą suwnicę, najstarszą tego typu w Polsce.

Sielpia Wielka ma także doskonałą bazę noclegową, co pozwala zostać nam na dłużej, byśmy mogli się cieszyć wypoczynkiem nad zalewem i wśród lasów. Znajdziemy tutaj przede wszystkim ośrodki wczasowe, pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne [kliknij -> Meteor]. Działa też na terenie miejscowości jeden hotel o wyższym standardzie. Przed wyjazdem warto zarezerwować miejsca online. Wystarczy wyszukać frazę: „noclegi Sielpia Wielka” w internecie i skorzystać z danych kontaktowych, które znajdziemy na stronach ośrodków wczasowych.

3 thoughts on “Niezwykłe miejsca w Sielpi Wielkiej

  1. NAtka popieram pomysł, też planuję wakacje w górach i chciałabym poczytać i zainspirować się trochę propozycjami OS :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>