Latarnia morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko nadmorskie położone na Pomorzu zachodnim, u ujścia Parsęty do Bałtyku. Ze względu na świetną lokalizację, uwarunkowania przyrodnicze oraz ciekawe zabytki architektoniczne główną gałęzią miejscowej gospodarki stała się branża turystyczno-uzdrowiskowa. W Kołobrzegu baza noclegowa [] jest bardzo duża i zróżnicowana. Miasto posiada liczne sanatoria, domy wypoczynkowe, a także kwatery prywatne czy luksusowe hotele. Uzdrowisko jest odwiedzane głównie przez gości z Polski, a także z Niemiec i Skandynawii.

Jedną z ważniejszych atrakcji Kołobrzegu jest latarnia morska [->https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_Morska_Ko%C5%82obrzeg] usytuowana nad brzegiem Bałtyku, pomiędzy latarniami w Niechorzu i Gąskach. Jej historia sięga 1666 roku, kiedy to po raz pierwszy na szczycie wieży zabłysło światło, które miało ułatwiać poruszanie się statków blisko nabrzeża. Zapalano je tylko wtedy, gdy statki zwijały do portu. Dopiero 200 lat później światło włączono na stałe. Na początku XX wieku drewniana budowla o konstrukcji ryglowej została zastąpiona budynkiem murowanym, na którym źródło światła zamontowano na wysokości 25 m, zwiększając tym samym zasięg latarni do 12 Mm. W 1945 roku latarnia została zniszczona, jednak wkrótce po wojnie udało się ją odbudować. Wykorzystano do tego konstrukcję dawnych zabudowań fortecznych. Obecnie wieża ma 26 m wysokości, a jej zasięg dochodzi do 16 Mm. Kołobrzeska latarnia została udostępniona do zwiedzania, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy z piękną panoramą na okolicę. W podziemiach utworzono Muzeum Minerałów, które zgromadziło ciekawą kolekcję drogocennych kamieni z całego świata. W obiekcie znajduje się także klub muzyczny, organizujący wiele koncertów i  imprez, głównie o charakterze rockowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>