Klasztor w Rzeszowie

Rzeszów (link ➯facebook) to bardzo ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i akademicki Polski południowo-wschodniej. Tu swoje siedziby ma kilka uczelni wyższych, a miasto jest także doskonale znane z powodu przemysłu lotniczego, obecnego tu od wielu lat. W Rzeszowie i jego okolicach natkniemy się jednak także na wspaniałe zabytki oraz na piękną przyrodę Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Karpackiego.

Na turystów, którzy zdecydują się na odwiedzenie tego interesującego regionu czeka bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Rzeszów oferuje noclegi () zarówno w obiektach hotelowych o wysokim standardzie, jak i  w niezliczonej ilości obiektów mniejszych. Znajdziemy tu gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, hostele, motele czy pokoje gościnne i pensjonaty.

Teatr w Rzeszowie to jeden z piękniejszych obiektów w mieście, a dodatkowo siedziba ważnej instytucji kulturalnej dla całego regionu. Mieści się w dwóch budynkach, z których blisko jest też do innej ważnej budowli w mieście – zespołu klasztornego bernardynów. Będąc w Rzeszowie warto zobaczyć tutejszy klasztor bernardynów, do którego należy także duży kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zespół powstawał w XVII wieku w miejscu, w którym istniał kiedyś inny, mniejszy kościół. Cały zespół klasztorny ufundował Mikołaj Spytek Ligęza, który był wtedy właścicielem Rzeszowa. Dodatkowo, ze względu na swoją lokalizację, klasztor wzmacniał także funkcje obronne miasta. Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie zbudowano na planie krzyża łacińskiego. Znajduje się tu kwadratowa wieża, pełniąca rolę dzwonnicy oraz dwie boczne kaplice. Kościół wzniesiony został w stylu renesansowym, z elementami wczesnego baroku. Najważniejszym elementem wyposażenia świątyni jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, która przez wielu uważana była i jest za cudowną. Została koronowana już w 1763 roku. Warto przyjrzeć się jednak także pomnikom grobowym Ligęzów, rzeźbom, płaskorzeźbom czy ołtarzowi, który możemy podziwiać we wnętrzu tej świątyni. W okolicy roztaczają się ogrody bernardyńskie, gdzie można pospacerować licznymi alejkami i przysiąść na jednej z licznych ławek. Wypoczywając tu jesteśmy odizolowani od większości hałasów miasta. Dużą popularnością cieszy się oczko wodne z wysepką oraz fontannami, które znajduje się na terenie ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>