Gmina Choczewo – w krainie pięknej przyrody

Choczewo położone jest około 70 kilometrów od Trójmiasta i około 40 kilometrów od Łeby. To niepozorne miejsce jest wspaniałą krainą spokoju, gdzie odpocząć można z dala od zgiełku i tłumów. Samo Choczewo leży parę kilometrów od wybrzeża Bałtyku, a piękne plaże znajdziemy w Lubiatowie, Sasinie i Słajszewie. Kąpieliska praktycznie nigdy nie są bardzo zatłoczone – możemy znaleźć na nich zakątek dla siebie, a przy tym cieszyć się drobnym białym plaskiem i zdrowym nadmorskim powietrzem. Okoliczne tereny słyną też z pięknych lasów, po których spacer pozwoli odpocząć od codziennego zamieszania. Znajdziemy tu obfitość darów przyrody – szczególnie jesienią grzybów, przez cały sezon ryb w przybrzeżnym Jeziorze Choczewskim i Jeziorze Kopalińskim, gdzie występują karpie, leszcze, liny i szczupaki.

Choczewo wraz z otaczającą je gminą jest też jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacje dla wielbicieli jazdy konnej. Wśród kaszubskich wsi znajdziemy wiele stadnin i gospodarstw, gdzie można nauczyć się trzymania w siodle od podstaw, jak też wybrać się, mając już pewne umiejętności, na przejażdżkę malowniczymi szlakami, dla rodzin z dziećmi natomiast atrakcją będą przejażdżki bryczką. Miejscowi cenią sobie tradycję, jak i korzystanie z dobrodziejstw natury. Wybierając noclegi z wyżywieniem, będziemy podejmowani posiłkami przygotowywanymi ze świeżych produktów, często z własnych upraw. Możemy też spróbować dań tradycyjnej regionalnej kuchni, przyrządzanych z drobiu, śledzi, przetworów czy nalewek. W malowniczym krajobrazie Choczewa i okolic prócz lasów dominują wydmy – trudno się temu dziwić, kiedy Słowiński Park Narodowy znajduje się właściwie po sąsiedzku. Wydmy zajdziemy koło Sasina, na terenie rezerwatu przyrody Mierzeja Sarbska. Zobaczyć tu można wydmy paraboliczne i typową dla nich roślinność. W pobliżu wyznaczono jeszcze dwa rezerwaty – Borkowskie Wąwozy, z borami bożynowymi, źródliskami, ponad stuletnimi drzewami oraz Choczewskie Cisy ze stanowiskami tych właśnie drzew. Możemy też wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą w Szklanej Hucie, by dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu leśnego ekosystemu (polecamy także wpis Latarnia morska w Kołobrzegu).

Cenne przyrodniczo tereny i tradycyjny charakter okolicy sprawiają, że baza noclegowa Choczewa to przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne, są też oczywiście pola namiotowe, pensjonaty i prywatne kwatery oferujące noclegi. Choczewo i okolica słyną też z dworków i pałaców, których jest tu bardzo dużo – także i część z nich dzisiaj oferuje noclegi oraz inne atrakcje, takie jak przejażdżki konne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>